Çocuk Sahibi Olmak İsteyenler Neler Yapmalı

Evli çiftlerin çoğu çocuk sahibi olmak ister. Bunun için hamile kalmak ve bu dönemin sağlıklı olması çok önemli. Bazı çiftler çocuk sahibi olmayı çok istese de maalesef bazı sağlık sorunları yüzünden çocuk sahibi olamıyor. Birçok tedavi süreci yaşanıyor. Hamile kalmak için ufak tefek uygulanacak yöntemler de var. Bunlara biraz değinelim.

Çocuk sahibi olmak isteyenler herşeyden önce sağlıklı olmakla işe başlamalılar. Bazı gıdalar insanlara enerji verir, spermlerin kalitesini arttırır. Dengesiz ve sağlıksız beslenmek sperm sayısını ve kalitesini etkiler. Enerji veren gıdalar tüketmek bu dönemde faydalı olabilir. Bu konuda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Çocuk sahibi olmak isteyenler sigara, alkol gibi alışkanlıklarınız varsa bu tür alışkanlıklardan vazgeçmesi gerekiyor. Sigara ve alkol kullanımı sperm sayısını ve kalitesini etkileyecektir. Uyku düzeninin bozuk olması da bu durumu etkileyen faktörlerden. Uyku düzeninin bozuk olması yaşam kalitesini de etkilediğini için hamile kalma olasılığını azaltmaktadır.

Kadınların yumurtlama döneminde hamile kalma olasılığı daha yüksektir. Bu dönemde cinsel ilişkiye girmek gebe kalma olasığını arttırır. Bayanların adet dönemini iyi bilmesi gerekir. Buna göre yumurtlama dönemi aşağı yukarı tahmin edilebilir. Adet döngüsünün düzenli olması hamile kalma konusunda büyük avantajdır. Örneğin 30 günde bir adet görülüyorsa 30 dan 14  çıkarın.  30-14=16 Yani adet olduğunuz günden sayarak 16.  gün sizin büyük olasılıkla yumurtlama döneminizdir.  Bu dönemden birkaç gün öncesi ve birkaç gün sonrası yumurtlama dönemidir, gebe kalma olasılığı yüksektir.  Aynı zamanda cinsel ilişki pozisyonu da gebeliği kolaylaştırır. Ayrıca cinsel ilişkinin sadece gebe kalmak için yaşanması duyguları köreltecektir, bu ayrıntıları göz ardı etmeyelim.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.