Çevresel Faktörler Spermin Yapısını Bozabilir

Erkeklerin spermini hormonlar kontrol eder. Bu hormonlar FSH,LH ve Testosterondur. Spermler ejakülasyon öncesinde seminal bezler ve prostat bezinden üretilen sıvılarda meniye karışmaktadır. Ayrıca da meninin iç kısmı yağlı besinler, çinko ve enzimleri içerdiğini söyleyebiliriz. İkinci kısmında ise spermlerin kadın üreme organlarına karışması ile rahim ve tüplerin kasılmasını sağlayarak, spermleri besleyen vajinanın asit ortamını nötralize eden maddeler içermektedir. Birçok çevresel faktörler erkeklerin sperm yapısını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu faktörler şunlardır;

*Sigara erkeklerin sperm sayısını ve yapısını bozarak ayrıca da sigara için erkeklerin eşlerinde hamilelik döneminde düşük yapma olasılıklar artığı gözlenmiştir.

*Ayrıca da uyuşturucu maddeler sizlerin sperm kalitenizi ve sperm üretimini olumsuz yönde etkileyerek hormonal bozukluk gibi sonuçları da beraberinde getirmektedir.

*Parazit ilaçları, mide ülseri, hipertansiyon, antibiyotikler ve alerjik hastalıklarda kullanılan ilaçlar erkeklerin üreme sağlığını ve sperm üretimini olumsuz yönde ne yazık ki etkilemektedir.

*Uyuşturucu gibi maddeler sperm kalitesini ve üretimini yavaşlattığını söyleyebiliriz.

* Yüksek ısı gibi çevresel faktörler erkek spermleri üzerinde olumsuz etkiler bırakmaktadır. Özellikle sauna, sıcak banyolar, sıcak buharlar gibi.

*Ayrıca da fazla cep telefonu kullanmakta erkeklerin sperm kalitesini bozabildiğini söyleyebiliriz.

* Gün içerisinde bazı olumsuz nedenlerden dolayı kişide oluşan stresler hem doğurganlı hem erkeklerin spermleri üzerinde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

*Haşere ilaçlarını kullanan erkekler de sperm yapısı ve kalitesi olumsuz yönde etkilenmektedir.

 

 

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.