Çalışan hamileler nasıl beslenmeli ?

Günümüzde iş hayatının hamile kadınlar için uygun olmadığı görüşü hakimdir. Bunun sebebi pek çok insanın çalışanların sağlıklı beslenme imkânı bulamadığını düşünmesidir. Normal insanlar bile bu koşuşturma içinde yediklerine dikkat edemezken hamile kadınlar için durum daha da zormuş gibi gelir çoğumuza. Peki, bu gerçekten böyle midir? Kötü beslenme çalışan insanların kaderi midir? Eğer böyle düşünenlerdenseniz fikirlerinizi değiştirmeye hazır olun. Çünkü hem çalışıp hem de hamilelik sürecimizi sağlıklı şekilde geçirebiliriz. Her şey bizim elimizde, istedikten sonra neden olmasın değil mi?

Bu yazımızda siz sevgili okurlarıma iş hayatı ve hamilelik sürecini bir arada yürütmenin püf noktalarını anlatacağım. Bildiğiniz gibi bebeğin gelişimi için yeterli protein, vitamin ve mineral alımı çok önemli. Tabi ki dengeli ve düzenli olmak kaydıyla. Öncelikle tüm insanlar için geçerli bir kuraldan başlayalım. Uzmanlar mutlaka yumurta, süt ve peynir içeren zengin bir kahvaltı yapmamızı öneriyor. Biliyorsunuz kahvaltı günün en önemli öğünü.  Ayrıca kan şekerimizin düşmemesi için azar azar ama sık yiyoruz. Kuru üzüm, ceviz, fındık gibi yemişler tüketmeye çalışıyoruz. Ve tabi ki kilo almaya elverişli olduğumuz bu dönemde çok fazla karbonhidrat almamaya özen gösteriyoruz. Ekmek, makarna, pilav gibi besinler yerine protein değeri yüksek olan tavuk, balık ve baklagilleri tercih ediyoruz. Son olarak her gün meyve sebze yemeyi ihmal etmiyoruz. Ve elbette bol bol sıvı tüketiyoruz. Özellikle taze sıkılmış meyve suyu ve süt bizim için vazgeçilmez olmalı. Kola, kahve ve çay gibi zararlı içeceklerden kesinlikle kaçınıyoruz. Sigara ve alkolün zararlarını bilmeyen yok ama yinelemek de fayda görüyorum. Hamileyken sigara ve alkol kullanımı bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimini olumsuz etkilediği için kesinlikle kaçınmamız gereken iki alışkanlıktır.

Şimdi sıra geldi fiziksel aktivitelere. Her gün mutlaka az da olsa yürüyüş yapmayı ihmal etmiyoruz. Yürüyüş yapmak hem daha rahat nefes almamıza yardımcı olacak hem de kabızlık sorunu yaşamamıza engel olacaktır.

 

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.