Çalışan Hamileler Nasıl Beslenmeli

Normal şartlarda olduğu gibi hamilelikte de değişmeyen önemli bir kural vardır. Bu da günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Bu nedenle her şekilde mutlaka kahvaltı yapmayı unutmamalı. Gün içerisinde yapılan kahvaltıda süt, peynir, yumurta gibi besinler içermeli. Bununla birlikte çavdar ve ya buğday ekmeği gibi kan değerini dengede tutan besinlerin tüketimi daha uygun olur.

Ara öğünlerde besin değeri farklı olan yiyeceklerin tercih edilmesi gerekir. Sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz için en yararlı olan besinler arasında; yoğurt, ekmek, peynir, kuru meyveler, ceviz, fındık ve badem gibi gıdalar yer almalı. Özellikle kuru meyve ve kuru yemiş gibi besinleri tüketirken biraz dikkatli olmakta yarar vardır. Çünkü bu tür kalori değeri yüksek gıdalar gereğinden fazla kilo alınımına yol açabilir.

Bebek bekleyen anne adayları için önemli bir diğer besin kaynağı da sebze ve meyvelerdir. Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için anne adaylarının gün içerisinde mutlaka 6-7 porsiyon meyve tüketmesi gerekir. Gün içerisinde özellikle sebze ve meyve tüketmek gerekir. Meyve ve sebze seçimi yapılırken mevsimine uygun olanların tüketilmesi her şeyden önce gelir. Olabildiğince hormonlu gıdalardan uzak durmakta yarar var.

Kalori değeri yüksek olan makarna, pilav, ekmek gibi gıdaların tüketimine dikkat etmek gerekir. Daha çok protein değeri yüksek olan besinlerin tüketilmesi gerekir. Bunlar; et, tavuk, balık, baklagillerdir.

Süt ve süt ürünlerinin de mutlaka tüketilmesi gerektiğini de unutmamak gerekir. Süt içmesini sevmeyen hamile bayanların da gün içerisinde ayran ve yoğurt tüketmesi gerekir. Kafein içeren ürünleri çok az ve ya hiç tüketmemeye dikkat etmek lazım.

Protein değeri besinlerin tüketimi çok önemlidir. Fırında pişirilmiş beyaz ve ya kırmızı et tüketimi bebeğin sağlığı ve gelişimi için önemlidir. Bir diğer önemli protein kaynağı ise yumurtadır. Hamile olan bayanların yaklaşık olarak haftada 3 ve ya 4 kez iyi pişirilmiş yumurta tüketmesi bebeğin sağlığı için çok önemlidir.

Sıvı tüketimi hamilelikte de büyük önem taşır. Özellikle kabızlık sorunu çeken bayanların gün içerisinde mutlaka yeterli miktarda sıvı tüketimine dikkat etmeleri gereklidir…


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.