Biberon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğimiz dünyaya gelir gelmez tatlı bir telaş başlar. Onun en iyi şekilde bakılması ilk görevimiz haline gelir. Bebeğimizin ruhsal ve bedensel sağlığı bizim için çok önemlidir. Eğer ilk bebeğimizse biraz daha endişeli bir anne olabiliriz. Lakin bu telaşı bir yere bırakmak gerekir, biraz araştırmayla en güzel yöntemleri öğrenebiliriz. Yeter ki doğru bilgileri öğrenelim. Araştırmaktan korkmayalım. Doktora danışalım, çevremizdeki annelerden bilgiler edinelim, kitaplar okuyalım, internetten araştıralım. Öğrenmekten korkmayalım.

Bebeğimizi emzirsek de biberonlar mutlaka hayatımıza girecektir. Özellikle mamayla beslenmek zorunda kalan bebeklerin en önemli ihtiyacıdır. Biberon seçiminde dikkat edilecek noktalar vardır. Biberon almadan önce gerekli araştırmaları yapmalısınız. Biberon alırken nelere dikkat etmeliyiz, biberon çeşitleri nelerdir, biberonların avantajları ve dezavantajları nelerdir sorularını cevaplamak gerek.

Biberonların birçok çeşidi vardır. Biberonların plastik ve cam olanları vardır. Tercih meselesi olmakla birlikte bu biberonların olumlu ve olumsuz yönlerini bilmek gerekir. Cam biberonlar kullananlara birçok avantaj sunar. Cam biberonlar sağlık açısından daha çok tercih edilen biberonlardır. Cam biberonlar mikropların çoğalmasına fırsat vermez. Sıcaklığa dayanıklı olduğu için erime gibi etkiler görülmez. Mikropların yok edilmesi daha kolaydır. Cam biberonun en olumsuz yanı ise düştüğünde kırılma olasılığı. Düşüp kırılabilir ve cam parçaları hem size hem de bebeğinize zarar verebilir. Ayrıca cam biberonlar ağır olduğu için bebekler tutmakta zorlanabilir. Plastik biberonlar cam biberonlara göre daha hafiftir. Kolay kolay kırılmaz. Plastik biberonların olumsuz yanı ise sıcaklığı gördüğünde daha kolay mikrop çoğalmasına neden olmasıdır. O yüzden plastik biberonların temizliği cam biberonlara göre daha dikkatli olmalıdır.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.