Bebeklere Yasak Olan Yiyecekler

Anne ve babalar için en değerli varlıkları bebekleridir. Bebeğin sağlığı ve rahatı için ne gerekiyorsa yaparlar. Özellikle beslenme konusu bebeklerdeki en önemli ihtiyaçtır. Bebeklerin yiyebileceği gıdalar yanında bebeklere yasak olan gıdalar da vardır. Bu gıdaların neler olduğunu bilmek bebeğin sağlığı ve gelişimi için son derece önemlidir. Bebek için yasak olan gıdaları doğru bilmek önemlidir. İnek sütü bebek için yasaktır. Anne sütü bebek için faydası kanıtlanmış, steril ve ideal bir gıdadır. Bebek ilk 6 ay anne sütü ve mamalarla, 6 aydan sonra bunlara ek olarak ek gıdalarla beslenebilir. Ancak inek sütü ilk 1 yıl kesinlikle yasaktır. Çünkü inek sütü bağırsaklarda kanamalara ve kansızlığa neden olur. Anne sütünün içerdiği omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini içermediği için beyin hücrelerinin, merkezi sinir sistemi ve retinanın gelişiminde olumsuz rol oynar. İnek sütünün hazmedilmesi zordur. İnek sütündeki iyot ve çinko miktarı bebek için yeterli olmadığından dolayı bebeğin gelişimin olmuşuz etkiler. D vitamini de inek sütünde yeterli miktarda bulunmaz ve bebeğin kemik gelişiminin sağlıklı olmasını engeller.

Yumurtanın beyazı bebek için yasaktır. Yumurtanın sarısı yüksek miktarda protein içerir ve bebek için faydalıdır ancak yumurtanın beyazında alerji riski yüksek olduğu için ilk 1 yıl yedirilmemelidir.

Bal bebeklere yasaktır. Çünkü yine alerji riski yüksek gıdalardandır. 1 yaşın altındaki bebeklerde bal bağırsak hareketleri ve solunum kaslarını olumsuz etkiler.

Tuz bebeklere yasaktır. Yüksek tansiyon riski nedeniyle 1 yaşına kadar bebeklerin yemeklerinde tuz kullanılmamalıdır. Bebek yiyeceklerinde zaten doğal olarak tuz bulunur ve bu yeterlidir.

Çay bebeklere yasaktır. Çayın zaten hiçbir faydası yoktur. Bir de bağırsaklardan demir emilimini azaltır. Bu nedenle çay bebeklere yasaktır. Ancak rezene ve papatya çayı içirilebilir.

Kayı yağ bebeklere yasaktır. Bunun yerine emilimi kolay olan sıvıyağlar tercih edilmelidir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.