Bebeklerde Grip ve Nezle İçin En İyi Tedavi

Bebekler yetişkin bireylere göre daha çabuk hasta olurlar. Eğer bebeğiniz ilk beş aydan daha küçükse onun hasta olan bir insandan olabildiğince uzak tutmalısınız. Çünkü hapşırma esnasında virüsler bebeğinize bulaşacağı için bebeğiniz hemen hasta olur. Bebeklerde grip ve nezle belirtileri ; bebek emzirme döneminde yemek yemek istemez . Sürekli huzursuz olur .Uyumakta güçlük çeker. Kuru öksürüğü varsa eğer bebeğiniz ilk defa gribe ve nezleye yakalanmışsa mutlaka doktora başvuru yapmanızı öneririm.

Hasta olan bebeğinize grip nezle rahatsızlıklarından dolayı antibiyotik kullanmamanızı öneririz. Çünkü antibiyotik grip, nezle hastalıkların tedavisi olamaz. Ancak evde doğal yollarla yapabileceğiniz antibiyotikler verebilirsiniz. Eğer bebeğiniz emzirme döneminde ise sık sık emzirin. Çünkü emzirme döneminde en iyi ilaç anne sütüdür. Eğer bebeğiniz anne sütü dışında da besleniyorsa sulandırılmış meyve karşımı yapıp bunu aralıklarla bebeğinize içirebilirsiniz. Bu hastalıkları geçiren bebeklerin burnu tıkandığı için nefes alıp vermede güçlük çeker.  Bebeğinizin burnunu temizleyerek ya da soluduğu havayı nemli tutarak daha iyi bir şekilde nefes almasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin burun tıkanıklığını gidermek için bir diğer önerimiz; banyo yaptırmaktır. Çünkü burnunda ki mukoza nemli kalacağı için bebeğinizin daha iyi bir şekilde nefes almasını sağlar.

Küçük yaştaki bebeklerin bağışıklık sistemleri çabuk olgunlaşmadan dolayı mikroplarla karşı karşıya kaldıklarında hastalanma riskleri çok fazla. Bebeğinize olabildiğince C vitamini yüksek meyveler yedirmeye dikkat edin. Sıcak bitki çayları da verebilirsiniz. Örneğin; ıhlamur çayı, ballı ıhlamur, keçiboynuzu gibi… Böylelikle bebeğinizi doğal yollarla iyileştirebilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.