Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir

Anne ve babanın en büyük kâbuslarından biride bebeği sırasında burun tıkanıklığıdır. Çünkü burnu tıkanan bebek sürekli huysuzlaşır, ağlar, uyumaz. Peki, böyle durumlarda ne yapılması gerekir. Bebeğinizi yatırmadan önce yaptıracağınız ılık bir banyoyla burun deliklerinin açılmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü burnunun içindeki mukus sıvısı nemleneceği için bebek rahat nefes alıp verebilir. Bebeğinizin yastığını yükseltebilirsiniz. Başı yukarı doğru kalkacağı için rahat nefes alır. Eğer buhar makineniz varsa bebeği yatırmadan önce soğuk buhar verebilirsiniz. Nefesinin düzelmesini sağlayacaktır.

Bebeğinizin bulunduğu alanı nemli tutmaya dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin burnunu şekerli su ile asla açmamanızı öneririm. Çünkü daha çok bebeğinizde ağrı oluşumuna neden olurken içinde ki mukus sertleşerek bebeğinizin daha çok rahatsız olmasına neden olur. Bunun yerine bir çay bardağınızda erittiğiniz tuzlu suyu bebeğiniz burnuna damlata bilirsiniz. Her ne kadar başta ağrı verse de tuzlu su burnun içindeki iltihabın kurumasını sağlar. Bebeğinizi eğer mümkünse açık havaya çıkarabilirsiniz. Açık hava burun kanallarının açılmasında sizlere yardımcı olabilir. Eğer evde burun damlası varsa 2-3 damla burnuna koyabilirsiniz. Bu da bebeğinizin yoğun bir burun akıntısı varsa burnunu temizleyin. Temizlerken dikkatli olun. Burun aspiratörleri de kullanabilirsiniz.

Eğer bebeğiniz emzirme döneminde ise burnunun içine 1-2 damla anne sütü de damlatabilirsiniz. Size bir diğer önerimiz Arkadaşın bebeğinde de aynı sorunlarla karşılaşıyordu ve bebeğinin burnunu zeytinyağı damlatarak bebeğinin rahatlamasını sağlıyordu. Bu yöntem çok işe yarıyor. Denemenizi tavsiye ederim.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.