Bebeğin Zeki Olması İçin Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Hamilelik döneminde hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı önemlidir. Gebelikte yanlış beslenme hem anneye hem de bebeğe zarar verebilir. Bebek kilo alsın diye her şeyi yemek doğru bir davranış değildir. Gebelikte bir beslenme şekli belirlemek gerekir. Gebelikte neler yenmeli, neler yenmemelidir? Hangi besinler bebeğin zeka gelişimine yardımcıdır?

Bebeğin zeka gelişiminin büyük bir çoğunluğu anne karnında gelişir. Bu yüzden annenin gebelikte beslenmesi önemlidir. Gebelik zamanında diyet yapmamak gerekir. Yeterli ve dengeli beslenmek gerekir. Gebelikte diyet yapmak yerine yedikten sonra biraz egzersiz yapmanız sizi dengede tutacaktır. Hamilelikte iki canlısın diye bol bol yemek yedirilir. En büyük yanlış budur. Bebeğiniz sizin aldığınız besinden zaten gerekli olanını alır. Siz bir bardak su içseniz bile bebek kendi ihtiyacını onun içinden alacaktır. Hamilelikte kilo alımı 10 14 kilo arasında olmalıdır. Fazla kilo almak hem doğumu zorlaştıracaktır hem de bazı sağlık sorunlarını ortaya çıkaracaktır.

Bebeğin zeka gelişiminin iyi olmasını istiyorsak gerekli vitaminleri almak gerekir. Balık yemek gerekir. Kalsiyum da büyük gerekliliktir. Süt ürünlerini fazla tüketmek gerekir. Ceviz yemeyi de unutmayın. Ceviz bebeğin zeka gelişimini olumlu etkileyecektir. Kansızlık folik asit eksikliğinden olabilir. Kansızlık sorununuz varsa bunu ilaçlarla yada besinlerle dengelemelisiniz. Yumurta, süt, yoğurt tüketebilirsiniz. Tuzlu yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Tuzun fazla tüketimi vücutta ödem oluşturabilir ve vücudunuzun şişmesine neden olabilir. D vitaminin alımı da çok önemlidir. Bebeğin gelişimi ve annenin kendini iyi hissetmesi için bu vitamine ihtiyaç vardır. Yürüyüş yapmak hem doğumu kolaylaştırır hem de d vitamini almamızı sağlar.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.