Bebeğin Emmesini Engelleyen Sebepler

Bebek sahibi olan annelerin en büyük problemlerinden biri bebeğin aç olduğu halde süt emmeyi reddetmesidir. Emzirme dönemi bebeğin doğumundan başlayıp en fazla iki yaşına kadar olan süreçtir. Bebeklerin sütü emmesini reddetmesi iki şekilde olur. Fiziksel olarak anne meme başının içe doğru dönük olması, meme uçlarında çatlaklar, meme uçlarının iltihaplı olması emzirmeye engel olabilir. Bir diğeri de annenin yanlın beslenmesidir. Anne baharatlı yemeklerle beslendiği zaman bebek bundan rahatsız olur ve memeyi emmeyi bırakır. Annenin stresli olması bebeğin süt emmediği sırada bebeğe yansımasına neden olur. Annenin bu durumu bebekte olumsuz etki yaratır. Süt emme anne ile bebek arasında huzurlu bir ortamın olması gerekir.

Ağızda pamukçuk oluşması çoğu zaman yeni doğan bebeklerde görülen bir rahatsızlıktır.  Ağızda pamukçuk süt emdiğinde ağrılara neden oldu için bebek süt emmeyi bırakır. Bebeğinizin burnu tıkalı olduğu durumlarda da bebek emmeyi bırakarak ağızdan nefes almaya çalışır. Bu durumda memeyi tutmasını engeller. Yanlış emzirme pozisyonlarında da bebek süt emmeyi reddeder. Bebeğiniz diş çıkartmaya yakın dönemde dişlerin diş etine yaptığı basınçtan dolayı ağrı oluşur. Süt emdiği sırada oluşan ağrıdan dolayı bebek emmeyi bırakır.

Eğer emzirme döneminde tekrardan gebe kakırsa vücut hormon salgılayacağından sütün tadı değişeceğinden bebek sütü emmeyi reddeder. Eğer bebeğinizin emzirme saatlerini sürekli olarak değiştiriyorsanız bebek bu durumdan etkilendiği için süt emmeyi reddeder.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.