Bebeği Kundaklamalı Mı?

Eski geleneğimiz olan kundaklama işlemi eski işlevini tekrar korumaktadır . Yanlış yapılan kundaklama işlemi bazen bebeğinizin kalça çıkışı sorunu yaşamasına ve ileride ileri bir hastalığa neden olmasına sebep olabiliyor. Bunun ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğu araştırmakla birlikle birçok yeni anne adaklarının bu yöntemi doğru dürüst yapmalarını öneririz. Aslında kundaklamanın özelliği anne karnında olan bebeğin o dar ortamı yaratarak el ve bacaklarını rahat hareket etmemesini ve elleri ile kendisine zarar vermeyip kendisini uyandırmamasını sağlamak için daha çok yapılır.
Kundaklama işlemi düzgün yapıldığı sürece hiçbir zararı yoktur. Ama anne adaklarının bebeklerini kundaklarken sıkı olamamasına dikkat edilmesi gerektiğini unutmamalıdırlar. Sıkı yapılan kundağın karaciğer sıkışması sonucu bebeğinizin solunum enfeksiyonu kapmasına neden olabiliyor. Bebeğinizin ilk 3-4 aylarında onu kundaklayarak rahatça uykuya dalmasına ve uyuduktan uzun bir süre rahatça uyuyarak kendisin uyandırmamasını sağlar. Bebeğinizi kundak yapmanın tabi ki yararı olduğu gibi birçok zararı da bulunmaktadır. Gelin bunları hep birlikte öğrenelim.
YARARLARI
-Gece kendi kendine uyanmasını önler.
-Bebeklerde güven duygusu artar.
-Beyin rahatsızları ile yeni doğan bebeklerde sürekli ağlama kundaklama sayesinde azalmalar olması.
-Anne karnı hissi verir.
ZARARLARI
-Bacakları sıkı ve gergin bir şekilde tutularak yapılan kundaklama işlemi kalça çıkışına neden olabilir.
-Sıcaktan bunalma riski artabilir.
-Kendi kendine karın üstüne dönebilir. Buda bebeğin ani ölüm sebebine yol açabilir.
-Kundaklama bebeğin soluk alma hızın artırabilir.
– Kundaklama sayesinde bebeklerin rahat uyku çektikleri için kendi kendine uyanmasını beklemek, bebeklerde kilo almasını yavaşlatabilir.
Bunları öğrendikten sonra siz anneler bebeğinize kundaklama işlemi de yapmak size kalmış bir şey.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.