Başarılı Bir Diyetin İlkeleri Nelerdir?

Kabul edilmelidir ki diyet yapmak, diyet programı hazırlamak ve diyete sadık kalmak herkesin kolaylıkla yapabileceği bir şey değildir. Özellikle ilk kez diyet yapacaksanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız işiniz daha da zorlaşabilir. Adım adım başarılı bir diyet nasıl olmalı bu yazımızda ele alacağız.

1-Programlı Olun: Diyet programınızda en çok ihtiyaç duyacağınız ilkelerden bir tanesi programlı olmaktır. Diyet yaptığınız zamanlarda hangi zaman aralıklarında yemek yiyeceğinizi ve yiyeceğinizi önceden hazırlamanızı içerek bu ilke sayesinde diyetinizi belli bir düzene sokmuş olursunuz.

2-İstikrarlı Olun: Bu ilke için fazla bir söze gerek yok aslında. Yapmanız gereken tek şey, kilo vermeyi önce kafanızda bitirmeniz.

3-Besinleri Tanıyın: Elbette bu konuda size bir beslenme uzmanı olun demiyoruz. Ancak diyetinizdeki besinlerin kısa bir ön araştırmasını mutlaka yapın ki onlar hakkında biraz ön bilgi edinmiş olabilesiniz. Zaten devamında tecrübeyle bir çok şeyi öğrenmiş olacaksınız.

4-En Önemlisi Kahvaltı: Bir çok kişi sabah kalkar kalkmaz yemek yiyememekten şikayetçidir. Böyle bir şikayetiniz varsa tavsiyemiz normalinden yarım saat daha önce kalkıp, kalkar kalkmaz bir limon su içmeniz. Bu hem iştihanızı açacak hem de midenizin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Aradan biraz zaman geçtikten sonra ise kahvaltınızı rahat bir şekilde mutlaka yapın. Kahvaltının en önemli öğün odluğunu asla unutmayın.

5-Az-Çok Mantığı: Bir öğünde az yemek bir sonraki öğünde çok yemek gibi yanlışın içine düşmeyin. Bu durum midenizin dengesini bozar.

6-Kademeli Spor: Eğer az yemek sizi yoruyorsa ve adeta hiçbir şey yememiş gibi olduğunuz için spor yapmaya dermanınız kalmıyorsa sporu kademeli olarak yapmanızda fayda vardır. Hatta çok zorlanıyorsanız diyetinizin ilk birkaç gününü sporsuz geçirebilirsiniz.

 

Etiketler: iyi diyet nasıl hazırlanır,zayıflama teknikleri,zayıflatan diyet nasıl olur

Açıklayıcı: İyi bir diyet programının olmazsa olmazlarının anlatıldığı bir yazı.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.