Baharda Hamile Kalmak Daha Kolay

Bayanlarda östrojen hormonu ilkbahar aylarında daha yüksek salgılandığından dolayı hamile kalma şansları daha fazla olduğunu bilen var mıydı? Uzmanlara göre son dönemlerde bayanların ilkbahar aylarında daha yüksek östrojen hormonu salgıladıklarından dolayı daha çabuk ve kolay hamile kalabildiklerini açıkladılar. Özellikle Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun gün ışığında ve hava sıcaklığının artmasında bayanların östrojen hormonunun salgılanmasını arttırdığını belirten sözlerine bu şekilde devam etti.

Bilindiği gibi östrojen hormonu bayanların yumurtasının olgunlaşmasının yanı sıra embriyonun hafta hafta gelişişimde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle yardımcı üreme yöntemlerinden in-vitro fertilizasyon, mikroenjeksiyon mevsimlere göre verilere göre başarı miktarına bakıldığı zaman, 1932 çiftin içermiş olduğu bir araştırmada olgunlaşan yumurta miktarı, gelişen yumurta sayısı, embriyonun rahme tutunma miktarı(implantasyon) ve hamilelik miktarı açısından ne yazık ki düşündürücü bir fark ortaya çıkmamıştır. Yalnız yapılmış olan araştırmalara ve istatiklere göre bayanların yumurtalarının döllenme zamanı ilkbahar aylarında diğer aylara göre 1.5 kat daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır.

TÜP BEBEK TEDAVİİSNDE BAHAR AYLARINI TERCİH EDİN

‘’Op. Dr. Süleyman Tosun; bayanların döllenme sonu ile karşı karşıya olan çiftlerimizin özellikle ilkbahar östrojen hormonları daha yüksel oranda salgılandığından dolayı ‘’Tüp bebek Tedavisi ‘’ gören bayanlarımızın bahar aylarını özellikle tercih etmeleri ile bu uygulamayla belki daha güzel moral ve müjdeli haberler alabilirler. Ayrıca da daha önceden embriyo dondurma, döllenmiş yumurta ve gerekirse daha sonrada kullanma gibi bir şansa sahiptir. Bilmenizi isterim ki yılın her döneminde yardımla üreme yöntemleri büyük başarılara imza atmıştır.’’ Yine de bilinmelidir ki yardımla üreme teknikleri yılın her döneminde başarı ile uygulanmaktadır” şeklinde sözlerini bitirdi.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.