Azoospermi Çocuk Sahibi Olmaya Engel Mi?

Sperm testi sonucunda hiç sperme sahip olmayan rahatsızlığa azoosperm rahatsızlığı denir. Sizce azoosperm rahatsızlığı olan bireyler çocuk sahibi olabilir mi?

Bunu anlamanın en kolay yanı gerekli tekniklerin yapılmasıdır. Gerekli teknikler yapıldıktan sonra uygun teşhisin konulması gerekir.  Azoosperm teşhisi konulduktan sonra bu rahatsızlığı olan baylar testislerden ameliyat olmadan önce son bir kez sperm tahlilleri yapılır. Eğer yapılan tahliller sonucunda sperm sayısı  % 10’unna rastlanırsa ameliyat fikrinden genelde vazgeçilir. Azoosperm ameliyatını olmadan önce kesinlikle son bir kez sperm tahlillerinin yapılmasında her zaman fayda vardır. Eğer belli bir süre önce ağır ateşli rahatsızlık geçirdiyseniz bu sperm çıkışını da tetiklemiş olabilir.

Eğer gerekli testleri uygulamanıza rağmen sperm sayınızda herhangi bir değişiklik gözlenmediyse FSH ve testosteron hormon testlerini yapmalıdırlar. Bazı erkeklerde bu rahatsızlıklar beyinden kaynaklanır. Beyin gerekli hormonların salgılanmasını sağlayamamaktadır.  Böyle bir durumda gerekli hormonların yerine yerleştirilmesiyle 3 ve 6 ay gibi bir sürede yeni sperm çıkışı gözlemlenir. Eğer sperm çıkışsı gözlemlenmezse testislerden sperm alınarak tüp bebek tedavisi için uygun tedavi yöntemine gidilir. Bazı durumlarda ise hormonlar doğal işleyişine devam etmesine rağmen sperm kanallarında olan tıkanıklıktan dolayı istenen sonuç elde edilemez. Ama böyle durumlarda da gerekli tedavi yöntemi uygulanarak bu bireylerin doğal yoldan çocuk sahibi olmaları sağlanır. Bazı bireylerde de testisler doğuştan gelişim gösteremez.  Buna karşılık testislerde sperm oluşumu normal gelişim gösterdiği için alınan uygun spermlerle çocuk sahibi olunabilir.

Diyelim ki yaptığınız onca şeye rağmen her hangi bir sonuç elde edemediyseniz size tavsiyemiz, bazı ilaçlar kullanmanızdır. Bu ilaçlar seminal kanallarından rahatlıkla sperm çıkışını sağlar. Bunu menide az sayıda da olsa sperm hücresi çıkışını görerek anlarsınız. ilaç kullanım süreniz iki hafta olmalıdır. Yaptığınız bunca şeye rağmen sperm çıkışında değişim gözlenmediyse zaman kaybetmeden mikro TESE yaptırmalısınız.

MikroTESE  yaptırdıktan sonra  elde edilen sonuçlar istenilen gibiyse 6 ay gibi bir süreyle gerekli tedavi  basamaklarından geçirilir.

Bu test sperm çıkmayan erkeklerde belli bir süre tedavi olduktan sonra yeniden mikroTESE yapılır. Bu test sonucunda sperm sayısı %21-46 arasında olgun sperm bulunur.

Azoosperm rahatsızlığı olan erkeklerin yarısından fazlası bu yöntemlerle baba olabilmektedir.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.