Ayakta yanma hissi neden olabilir?

Ciddi hastalıkların belirtisi olan ayakta yanma hissinin bazen de uzun süre ayakta kalmaktan kaynaklı olacağını belirtmek istiyoruz. Son zamanlarda uzman hekimlere gelen Ayakta yanma hissi neden olabilir? Sorusunun cevabını sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Öncelikle yanma hissine neden olacak olan rahatsızlıkların başında şeker hastalığı ilk sırada gelmektedir. Eğer şeker hastalığınız varsa ve ayaklarınızda ciddi yanma sorunu ile karşı karşıya kalıyorsanız bunun ana nedeni şeker hastalığı olduğunu bilmelisiniz.  Ancak şeker hastalığı dışında yanma hissine neden olacak bir diğer konuda, ayaklarımızda bulunan sinirlerin sıkışmasından kaynaklanmaktadır.

Şeker hastalığı yanmaları

Şeker hastalığına bağlı olarak ayaklarınızda yanma hissi olduğu zaman belirtilerinin genellikle karıncalanma ve keçenlenme şeklinde olduğunu bilmelisiniz. Son derece ciddi bir rahatsızlık olan ayak yanmasının şeker hastalığına bağlı olduğunu anlamak için mutlaka uzman bir hekimden bilgi almanız gerekmektedir. Eğer şeker hastalığı bu yanma hissini tetikleyen unsursa burada kısa süre içerisinde tedaviye başlanması daha ciddi sorunların ortadan kalkmasına neden olacaktır. Çünkü aksi durumda şeker hastalığına bağlı olarak meydana gelen bu yanma hissinde ciddi yaraların ayakta çıkması durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durum karşısında hastanın hemen kan şekerinin regülasyonunun yapılması gerekmektedir. bu durumdan sonra sizlerin doktora gitmeden öncede ayak bakımın ve ayak temizliğini son derece titiz bir şekilde yapmanız hastalığın tedavi sürecinin bir an önce sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

Sinirsel yanmalarda

Sinirsel olarak ayaklarınızda yanmanın meydana gelmesinde de şeker hastalığında bulunan aynı belirtilerin ayaklarınızda bulunacağını belirtmek istiyoruz. Ancak uzman doktora gitmeniz durumunda bu bölgede bulunan sinir sıkışmasının tespit edilmesi durumunda en sağlıklı çözümü cerrahi müdahalenin yapılması olduğunu belirtmek istiyoruz. Sinir sıkışmasının tespit edilmesinden sonra sıkışan sinirin bulunduğu bölgeye cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir. cerrahi müdahale gerektirmeyen durumlar ise sıkışan sinirlerin olduğu bölgelere ilaç tedavisi ile enjeksiyon işleminin uygulanması yanma işleminin kısa süre içerisinde sona ermesini sağlayacaktır.

Ayaklarda yanma hissi özellikle gece hissi çok fazla oluyorsa bunun en büyük belirtisinin şeker hastalığı olduğunu belirtelim. Bu durum ile karşı karşıya kalanların mutlaka bir şeker testi ve diyabet testi yaptırmaları gerekmektedir. Diyabet testini yaptıran hastalarda herhangi bir şeker hastalığına rastlanılmadığı durumlarda sinirsel olarak tedavi yöntemlerine başvurmaları hastalık açısından son derece önemli olacaktır. Ancak geceleri çok sık karşı karşıya kaldığınız bu durumlarda hastalığın en önemli belirtisinin şekere bağlı olduğunu ve bu yüzden en kısa sürede uzman bir hekime gitmeniz gerektiğini buradan açıklamak istiyoruz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.