Aşırı Kilonun Kireçlenmeye Etkisi

Aşırı kilonun kireçlenmeye etkisini tam olarak anlatmadan önce başlığımızın iki ana terimi olan “Aşırı kilo” ve “Kireçlenme” kavramlarını kısaca açıklayalım. İlk olarak “aşırı kilo” terimini ele alalım. Bir kişinin kilolu mu yoksa aşırı kilolu mu olduğunu nasıl anlarız. Burada bize yardımcı olacak hesap türü vücut kitle indeksimizdir. Boyumuzun metre cinsinden karesini alarak onu kilomuzla böldüğümüzde karşımıza çıkan rakam bizim vücut kitle indeksimizi gösterir. Bu sayı eğer 25-30 aralığında ise kilolu, 30-35 aralığında ise aşırı kilolusunuz demektir. 35’in üzerinde bir vücut kitle indeksine sahipseniz kilolarınız sağlığınızı tetikleyecek duruma gelmiş denilebilir.

Başlıktaki diğer bir terimimiz ise “Kireçlenme”. İnsanlığın en eski ve en yaygın hastalıklardan biri olarak bilinen kireçlenmenin tıptaki adı osteoartrit’tir. Özellikle yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan yavaş seyirli bir eklem ve kemik rahatsızlığıdır. Kireçlenmenin çok görüldüğü bölge diz ve ayak bilekleriyle ayak parmakları olurken bunun yanı sıra el parmakları, kalça kemikleri ve omurgada da hissedilebilir.

Vücudun taşıyıcısı konumunda olan bacaklarımızda kireçlenme görünme riski biz kilo aldıkça daha da artar. Çünkü bacaklarımızın taşıması gereken yük artar ve bu da zaman içinde diz ve ayak bileği bölgelerindeki kıkırdaklar yavaş yavaş hasar görür. Bu hasarlar sonucunda eklemde ve kemikte olumsuz şekil değişiklikleri olabilir.

Aşırı kilo kireçlenmeye neden olabilse de kişi zayıfladığı zaman kireçlenmenin neden olduğu ağrılardan hemen kurtulacağı anlamına gelmez. Hastalık nasıl yavaş yavaş kazanılmışsa ondan kurtulmak da yine yavaş yavaş olur. Çünkü kemiklerin yeni bir vücut şekline ve ağırlığına alışması zaman alır.

 

Anahtar Kelime: kireçlenme nedir,kireçlenmenin nedenleri, osteoartrit nedenleri,aşır kilo ve kireçlenme

Açıklama: Kireçlenme ve aşırı kilo alma arasındaki ilişkiyi anlatan yazı.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.