Anne olmak için Karnabahar ve Brokoli Tüketin

Gelecek yıllarda normal yöntemlerle anne baba olma şansları giderek azalacağından dolayı, bilim dünyası bu konuda farklı araştırmalar yaparak bizlerinde faydalanmalarını istemişlerdir. Anne adayları için Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr.  Amerika’da hazırlanan üreme reçetesini Tüp Bebek konusu sizlere bizzat açıkladı. İşte hamile şansınızı artıran zengin besinler.

SEBZELER: Hamile şansınızı artıran sebze tüketiminde öncelikle taze, organik olmasına dikkat ediniz. Yumurtalarınızın döllenmesine sizlerde destek olmak ve ayrıca da vücudunuzun östrojen sentezini düzene sokmak için günde 2 tabak taze, konserve, kurutulmuş veya dondurulmuş sebze tüketimine önem vermeniz gerek. Özellikle A vitamini açısından zengin olan brokoli, lahana ve karnabahar anne adayları için olmazsa olmaz yiyeceklerin başında gelmelidir.

 MEYVELER: Meyveler antioksidan bakımından zengin olduğu için anne adaylarının üreme sağlığında oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca da kadının yumurta erkeğinde sperm sayısını artırmaktadır. Özellikle C vitamini bakımından kaliteli olan turunçgiller, sperm ve yumurta hücrelerini korumak ve aynı zamanda da doğurganlığı artırmaktadır. Anne adaylarına tavsiyemiz günde 3 porsiyon limon, portakal,  mandalina, greyfurt gibi turunçgiller gibi besinleri tüketmeleri çok iyi olur.

BALIK VE İSTİRİDYE: Hamile kalma şansınızı daha çok artırmak için haftada 2 tabak yağlı balık yemenizi öneririz. Çünkü balık bilindiği gibi mineral ve vitamin deposudur. Ayrıca da somon, hamsi, istiridye, sardalya Uskumru ve alabalık gibi yağlı balıkları da haftada bir kez yemenizde yararınıza olacaktır

PROTEİN: Protein gebe kalmak isteyen bayanlarımız için önemli bir yere sahiptir. Protein bakımından zengin besinlerimiz;  fasulye, Et,  yumurta, baklagiller ve kümes hayvanları hem protein ihtiyacınızı karşılamış olursunuz hem de doğurganlığınızı artırmış olursunuz.

SÜT ÜRÜNLERİ: Süt ürünleri mineral bakımından zengin olduğundan dolayı özellikle almaları gereken bir besin ihtiyacıdır. Bu besinler yoğurt, peynir, süt, peynir ve dondurma gibi.

TAHILLI BESİNLER: Lif içeren besinle Mısır unu, tam buğday, tam tahıllı mısır, yulaf, yulaf ezmesi ve kahverengi pirinç gibi besinler hem hamile olma şansınızı hem de yumurta sayınız artırır.

DEMİR AÇISINDAN ZENGİN BESİNLER: Hem hamile şansınızı hem de sağlıklı bir bebeğiniz olmasını istiyorsanız yeşil yapraklı sebzeler, bakliyat, kırmızı et, kurutulmuş meyve ve zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar yenilmesinde fayda var.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.