Anne Baba Olmaya Psikolojik Hazırlık

Canınızın küçük bir parçası olan ve hayatınıza henüz dahil olmadan önce anne ve baba olmaya hazır olup olmadığınızdan emin misiniz? Birçok evli çiftin hayalleri arasında bebek sahibi olmak vardır. Özellikle hanımlar bu konuda yani anne olma konusunda daha hassas oldukları gibi istekli ve duyarlıdırlar da. Bayanların bu konuya ki görüş açıları erkeklerinkinden çok daha farklı bir konumdadır. Anne – Baba olmak; hem anne baba olmak isteyen bireyler için hem de toplumsal yaşam içinde önemli bir geçiş dönemidir. Bireyler çocuk sahibi olduktan sonra çekirdek aile olarak kabul edilir.

Anneliğe ve babalığa hazır hale gelebilmek için psikolojik açısından önemli bir yere sahiptir. Ebeveynlere emanet olarak verilen çocukların eğitim ve öğretimleri, bakımı ve çocuğu büyütürken bilinmesi gereken konuları yeterli derecede bilgi sahibi olunması gerek. Anne ve baba çocuk sahibi olmaya karar verildiği andan itibaren, gerek anne adayının gerekse baba adaylarının alışkanlıklarını,  yaşam tarzlarını ve sağlık durumlarını kontrol altına almaları gerekir.

Bebek özellikle ilk birkaç yıl içerisinde oldukça emek ister. Bu dönem içerisinde zamanınızın ve enerjinizin büyük bir bölümünü harcayacağınız anlamına gelir. Bunda anlaşılacağı gibi hem kendinize hem de birbirinize ayıracağınız zamanın kısılacağını gösterir. Ayrıca da çocuk sahibi olunduğunda aile bütçesi de bir bebekle birlikte oldukça farklılıkların yaşandığını da söyleyebiliriz. Ama herkes tarafından bilindiğini gibi ALLAH “çocuğu kısmetiyle verir’’.

Bir anne ve baba çocuk sahibi olduktan sonra kendisinin ve eşinin hayatı, iyisiyle ve kötüsüyle bir daha asla eskisi gibi olmayacağını bilmesi gerekir. Bundan dolayı da, çiftlerin çocuk sahibi olma kararını verirken yaşamlarında köklü değişimlerin olabileceğini bilmelerinde fayda vardır. Ama her şeye rağmen anne-baba olmanın sayısız güzelliğe sahip olduğunu da bilmenizi isterim.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.