Adet tarihine yakın yapılan gebelik testleri

Bebek sahibi olmaya karar veren çiftlerin büyük bir kısmı bu kararlarını hemen uygulamaya geçirirken, bazı çiftler interfilite nedeniyle tedavi görerek aşılama, tüp bebek gibi tedavilerle çocuk sahibi olurlar. Her ne şekilde olursa olsun bebek sahibi olmak isteyenler kadınlar psikolojik olarak bu duruma hazırlanırlar ve hamile olup olmadıklarını merak ederler. Bunun için evde yapılan idrar testlerini uygulayarak hamile olup olmadıklarını tespit etmeye çalışırlar.

Evde yapılan gebelik testlerinden sonuç alamayan kadınlar kan testi yaptırarak hamile olup olmadıklarını kesin olarak anlayabilirler. İdrarda yapılan gebelik testlerinin doğru sonuç verebilmeleri için beklenen adet tarihinden birkaç gün sonrası bu testi yaptırmak gerekir. Kanda yapılan Beta HCG hormonu testi ise gebelik olduğu zaman yükselmektedir. Bu testin sonucu şüpheli ilişki tarihinden 10 gün sonra doğru sonuç verebilmektedir. Tabi düzensiz adet gören kadınlar için bu süreç değişiklik gösterecektir. Polikistik Over gibi rahatsızlıkları olan kadınlar düzenli adet göremezler ve bu nedenle hamile olduğunu 3. veya 4. aylarda oldukça geç fark eden kadınların sayısı da az değildir.

Gebelik testi en erken ne zaman sonuç verir?

Kanda yapılan gebelik testleri ilişkiden 10 gün sonra sonuç verebilirken, idrar testinde bu süre uzar. Adet tarihinden 10 gün sonra daha kesin sonuçlar vermeye başlayan idrar testleri adet gününe 1-2 gün kala da silik çizgi şeklinde sonuç verebilir. Bunun için yumurtlama tarihi önemlidir.

Döllenme nasıl gerçekleşir?

Yumurta hücreleri her kadında doğuştan var olan ve adet görmeye başladıktan sonra her ay bir tane oluşarak vücuttan atılan hücrelerdir. Döllenme gerçekleştiğinde adet görmeme sebebi de yumurtanın döllenmesidir. Kadının yumurtalıklarından her ay bir yumurta hücresi salınır ve olgunlaşmaya başlayarak matür ovaryan fülikül halini alır. Bu olgunlaşan folikül içerisindeki yumurta hücresi (oosit, ovum) yumurtlama döneminde folikül kesesinin çatlamasıyla yumurtalıktan salınır. Cinsel ilişki sonrasında vajine içerisine dökülen sperm hücreleri de buradan rahim içerisine ve tüp (tuba) içerisine ilerlemeye başlar. Sperm ve yumurta hücresinin tüp içerisinde birleşmesi yani döllenmesi sonrası oluşan yeni tek hücreye zigot adı verilir.

Zigot bölünerek rahim içerisine doğru ilerlemeye başlar ve rahime yapışarak bölünmeye devam eder. Yani toplamda yumurta hücresi salındıktan sonra döllenme, tüp içerisinde rahime doğru ilerleme ve rahim duvarına yerleşme aşamalarında 6 günlük bir süre geçer. Bunun sonucunda fetüs oluşur ve 9 aylık gebelik süreci başlar. Yani buradan yola çıkarsak en erken gebelik sonuç veren gebelik testi olan kan testinin doğru bir sonuç vermesi için ilişki sonrası ortalama 10 gün gibi bir süre geçmesi gerekir. İdrar testinden doğru sonuç almak için ise beklenen adet tarihinin son 2 gününde olmak ya da beklenen adet tarihinden sonraki günleri beklemek gerekir. Tabi en doğru ve kesin sonuç kadın doğum doktorunuza muayene olduğunuzda ultrasonda görülecek olan gebelik kesesi olacaktır. 4-6 haftalık gebelik sırasında görülen bu kesecik, gebelik ilerlediğinde fasulye benzeri bir görüntü alacak daha sonra bebeğinizin ilk şekli ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Eğer düzenli adet görüyorsanız adet tarihinizin 14 gün öncesi yumurtlama tarihinizdir ve bu tarihte ilişkiye girerseniz hamile kalma şansınız yükselecektir. Eğer aşırı kilonuz ve tiroit, şeker gibi rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza danışarak bilgi almanız gerekir.

Özetlememiz gerekirse adet tarihine yakın yapılan gebelik testleri doğru sonuç verebilmektedir. Ancak önemli olan yumurtlama gününüzdür. Adet tarihine yakın yapılan kan testi en doğru sonucu verebilmektedir.


2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.