Adet döneminde cinsel ilişkiye girilir mi

Regl Döneminde hamile kalınır mı, Adet döneminde cinsellik nasıl olmalı, Adet kanaması ile döllenme dönemi nasıl olmalıdır

Adet kanamasıyla ilgili maalesef kadınlar arasında oldukça yanlış bilgiler yer almaktadır. Özellikle kanamanın zehirli olduğu, kirli kan olduğu için dışarıya salgılandığı ya da kanama esnasında ilişkiye girmenin kısırlık gibi sorunları ortaya çıkardığı tamamen bir yanılsamadan ibarettir.

Adet kanaması vücudumuzun rahim dokularının kanamasıyla ortaya çıkar. Hamile kalma olasılığı da en çok, kanama zamanının 4-5 gün öncesi ve 1-2 gün sonrası meydana gelmektedir. Çünkü bu zaman diliminde kanayan dokular, kadın rahminde bebeğin oluşabileceği zemini ve beslenmesi için gerekli zarı oluştururlar. Fallop tüpü dediğimiz kadınlardaki döllenme borusu, bu belirtilen sürelerde sperm ile yumurtaların birleşimini sağlar. Kadın üreme organı olan Fallop tüpü dışında hiçbir yerde döllenme yapılamaz.

Kanama Esnasında Hamile Kalma

Adet kanaması yaşarken bir kadının hamile kalmasına imkan, yok denecek kadar azdır. Çünkü yukarıda da belirtildiği üzere döllenme sadece birkaç gün öncesi ve sonrası yaşanmaktadır.

Kanama esnasında, bu zaman dilimi geçmiş olacağından kişinin hamile kalması olası değildir. Fakat her halükarda kişinin gerekli bütün tedbirleri alarak yola çıkması ve ilişkiye önlemler eşliğinde girmesi daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Her kadının döllenme zamanları değişiklik gösterebildiğini ve de bir spermin kadın rahminde 2-3 güne kadar yaşam savaşı verebildiğini göz önünde bulundurmamız gerekir.

Günümüzde böyle vakaların da hiç yaşanmadığını söylersek hata etmiş oluruz. Örneğin bir ayın 7 gününde adet gören bir kadının, 7. gününde ilişkiye girmesinden sonra ihtimal dahilinde birkaç günden fazla yaşayan bir spermin, kadının doğurganlık zamanı olan 14. güne tekabül edebilmesiyle hamile kalınabilir.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ…

Öncelikle hamile kararı verilmeden önce böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için hem kendimizin hem de partnerimizin dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Mesela bazen adet kanamasının sonlarına doğru kanamanın rengi değişir, koyulaşır ya da pıhtılaşır. Bu gibi durumlarda regl dönemimizin bittiğini düşünerek yola çıkmak ve rahatlıkla önlem alınmaksızın ilişkiye girmek doğru değildir. Çünkü her ne kadar düşük olasılıklar sayılsa da adet döneminin hiçbir gününde ‘’kesinlikle hamile kalınamaz’’ diye bir durum söz konusu değildir.

Gebelikten korunmak için de gün sayma, geri çekme ya da hastayken nasılsa olmaz diyerek korunma şekilleri de yanlıştır. Öncelikle doktorunuza başvurarak size ve bünyenize uygun bir doğum kontrol hapı kullanmaya deneyebilirsiniz.

Doğum kontrol hapıyla regl döneminizi ertelemenin hiçbir yan etkisi yoktur. Fakat bilinçsiz ilaç kullanımı, eczaneye gidip rastgele bir ilaç kullanımına başlamak vücudunuza başka yönlerden zarar verebilir. Bunun yansıra, hem cinsel temas esnasında her iki tarafın da sağlığı ve hijyeni açısından prezervatif kullanmayı deneyebilirsiniz. Böylece hem kendinizi hem de partnerinizi de alerjik reaksiyonlardan, mantar gibi rahatsızlıklardan korumuş olacaksınız. Ayrıca geçmişten günümüze modası kadınlar arasında geçmeyen tampon kullanımı da regl dönemi dâhil regl dönemi dışında da sizi gebelikten koruyacaktır. Fakat tampon kullanılması halinde uzun süre aynı tamponu yıkayıp tekrar tekrar kullanmamak ya da uzun süre rahim içinde barındırmamanız sağlığınız açısından çok önemlidir.

Kısaca sağlıklı bir cinsellik ve doğru zamanda gelen bir bebek için, regl döneminde olsanız dahi tedbir almadan ilişkiye girmeyiniz ve önlemlerinizi alırken bir uzmana danışarak, hijyen bakımından sağlığınıza ve hormonlarınızın sürekli değişken olduğunu düşünerek doğru çözümler alınız. Cinsellik yaşamınızı karartmayınız.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.