Adet Döneminde Cinsel İlişki

Adet (regl) dönemi sağlıklı her bayanın yaşadığı bir olgudur. Döllenmeyi bekleyen yumurta hücresi eğer döllenmezse dışarı atılacaktır. Döllenen yumurta hücresi rahim duvarına yapışarak oraya tutunur. Döllenme gerçekleşmediği zaman rahim iç duvarı kanamaya başlar ve yeniden o zemini döllenmeye hazırlar. işte bu döneme regl dönemi halk arasında adet dönemi diyoruz.

Adet döneminde cinsel ilişki öncelikle kişinin tercihine kalmış bir durumdur. Bazı inanç sistemine göre adet döneminde  cinsel ilişkiye girmek yasaktır. Tıpta ise bu inanç sistemi çok sorgulanmaz duruma sağlık açısından bakılır. Adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin faydaları ve zararlarını ele alalım.

Adet döneminde bayanlar kendilerini çok bakımsız ve kötü hisseder. Karşı cinse yaklaşma konusunda tereddütleri vardır. Adet döneminde cinsel temasta karşı cinsi uzak tutmaya çalışırlar. Yapılan araştırmalara göre adet döneminde ostorojen hormonu daha çok salgılandığı için bayanlar daha dişi görünürler. Koku olarak da daha etkileyicidirler. Birçok erkeğin bu dönemde kadınların kokularından dolayı kadınları daha çekici bulduklarını söylemişlerdir.

Adet döneminde cinsel ilişkinin zararlarını anlatalım biraz da. Adet döneminde rahim içi bölge mikroplara enfeksiyonlara korumasız bir durumdadır. Bu dönemde kondom kullanılmadan yaşanan ilişkilerde erkeğin de bayanın da mikrop, enfeksiyon kapma olasılığı çok fazladır. Eğer kanamanın çok fazla olduğu dönemde cinsel ilişkiye girilirse bu olasılık daha da artacaktır.

Adet döneminde bayanlar daha çok cinsel birliktelik yaşamak isterler fakat kendilerini çekici bulmadıkları için bu duyguyu bastırırlar. Adet döneminde yaşanan ilişkilerde kanama olduğu için daha fazla dolgunluk hissi hissedilecektir. Bu bayanların daha çok cinsel ilişkiden tatmin olması anlamındadır. Cinsel ilişkide ağrı hissediliyorsa cinsel ilişki yaşanmamalıdır.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.