24 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

24 Haftalık Hamilelikte anne ve bebekte görülen değişiklikler anlatılmıştır. Gebeliğinizin 24. haftasında bebeğinizin boy ve kilo hesapları yapılarak siz anne adaylarının bilgilenmesi sağlanmıştır. Aşağıda yer alan sağlık makalemiz Hamilelikte 24. Haftayı anlatmaktadır. 24 Haftalık gebelikte görülen tüm değişiklikler bu yazımızda.

24 Haftalık Hamilelik

Hamileliğin 24. Haftası Doğuma 125 Günlük Geri Sayım
Gebeliğinizin 24. Haftası, Hamileliğinizin 165. günü ve Doğuma 118 Gün Kaldı.  Sitemizde Mevcut Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Konularımızı Takip Ederek Bebeğinizin Hafta Hafta Nasıl Geliştiğine Şahit Olacaksınız, Ayrıca Hamileliğinizle ilgili Bilmeniz gereken Hususları ve Size vereceğimiz Tüyolarlada Hamileliğinizi Daha Rahat ve kolay Geçirmenizi Sağlayacağız.

24 Haftalık Bebek
24 haftalık hamilelik, haftasında minik bebeğiniz hızlı bir şekilde gelişir. Ortalama 580 gr. ağırlığında ve 30 cm. uzunluğundadır!. Sitemizi Takip Eden Hanımlar Dikkat etti ise geçen hafta ile bu hafta arasında bebeğin kilosu ve boyunda büyük bir artış görülmektedir.

24 Haftalık Bebek
24 Haftalık Bebek Tahmini boyutu Hindistan Cevizi kadardır. Bebeğinizin Tahmini Boyu: 30 cm. Bebeğinizin Tahmini Ağırlığı: 580 gr.

24 Haftalık Bebek Gelişimi
24 haftalık gebelik, vücudunuz daha fazla amniyon sıvısı üretir. Bu süreç doğuma kadar devam eder. Doğum gerçekleşene kadar rahimde bebeğinizi koruyan ve bir nevi yastık görevi gören rahim içi sıvısı yaklaşık 1 litre kadardır. Amniyon sıvısının gebeliğiniz boyunca hafta hafta değiştiğini biliyor muydunuz ? Gebeliğin ilk döneminde amniyon sıvısı plazmaya çok benzeyen sıvı içermektedir. Gebeliğin geri kalan dönemlerinde ise bebeğinizin kan hücreleri, verniks, lanugo ve hatta bebeğinizin idrarı bile amniyon sıvısını meydana getirir. Aslında bebeğiniz gebelik süresince amniyon sıvısından yutar ancak bunları vücuttan atar. Eğer bebeğiniz yuttuğu amniyon sıvısını vücudundan atmıyorsa, oligohidramnios olarak adlandırılan bir durum gelişebilir. Bu çok nadiren görülen bir durumdur ve gebeliklerin yaklaşık yüzde 8’ini etkiler. Birçok durumda üçüncü trimester dönemi sonrasına kadar bir problem teşkil etmez. Doktorunuz bu durumu görüntüleyebilir. Kadınlarda oligohidramnios görülmesinin diğer sebepleri ise membran rüptürü ve doğum kusurlarıdır. Bu durumda bile doktorunuzun size sunacağı bir iki tedavi natifi olacaktır. Oligohidramnios maalesef önlenemez ancak erken teşhisi halinde, bebeğinizin etkilenmesi riski çok düşüktür.

24 Haftalık Anne Vücudundaki Gelişmeler
Hamileliğin 24. haftasında, rahminiz genişlemeye devam eder. Artık etrafınızdaki insanlar karnınıza dokunmak istiyor olacak!. Birçok insan bunu herhangi bir uyarı yapmadan yapar. Hatta bazıları size merhaba demeden bile karnınıza odaklanacaktır! Eğer bu durum sizi rahatsız ediyorsa, karnınıza dokunmak isteyen insanlara gıdıklandığınızı söyleyebilirsiniz. Elinizi karnınızın üzerinde tutarak diğerlerinin karnınızı ellemesini engellemiş olabilirsiniz. Birçok insanın karnınıza dokunurken herhangi bir kötü amaç gütmediğini unutmayın. Bazı bebeklerin hareketleri partneriniz karnınıza elini koyduğu an durur. Sabırlı olun. Bebeğinizin yeteneklerini er ya da geç göreceksiniz.

24 Haftalık Anne Vücudundaki Değişimler
Gebeliğin 24. haftasında, rahminizde kramp yaşayabilirsiniz. Buna rağmen bebeğinizin hala güçlü bir şekilde tekme attığını ve hareket ettiğini hissediyor olmalısınız. Birçok bebek hareketleri ritmik olacaktır, bu da normal bir durumdur. Gebeliğin ilerleyen haftalarında artık yavaş yavaş bebeğinizin ne zaman uykuda, ne zaman uyanık olduğunu anlıyor olacaksınız. Gebeliğiniz ilerledikçe ve üçüncü trimester dönemine girerken, doktorunuz gün içerisinde bebeğinizin hareketlerini saymanızı isteyecektir. Genelde 10 harekete kadar sayılır. Bu da bir saat içinde hissedilmesi gereken hareket sayısıdır. Bebeğinizin hareketlerini sayarak, bebeğinizin iyi olduğunun garantisini vermiş olursunuz.

 

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.