18 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

18 Haftalık Hamilelikte anne ve bebekte görülen değişiklikler anlatılmıştır. Gebeliğinizin 18. haftasında bebeğinizin boy ve kilo hesapları yapılarak siz anne adaylarının bilgilenmesi sağlanmıştır. Aşağıda yer alan sağlık makalemiz Hamilelikte 18. Haftayı anlatmaktadır. 18 Haftalık gebelikte görülen tüm değişiklikler bu yazımızda.

18 Haftalık Hamilelik

Hamileliğin 18. Haftası Doğuma 167 Günlük Geri Sayım
Gebeliğinizin 18. Haftası, Hamileliğinizin 123. günü ve Doğuma 160 Gün Kaldı.  Sitemizde Mevcut Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Konularımızı Takip Ederek Bebeğinizin Hafta Hafta Nasıl Geliştiğine Şahit Olacaksınız, Ayrıca Hamileliğinizle ilgili Bilmeniz gereken Hususları ve Size vereceğimiz Tüyolarlada Hamileliğinizi Daha Rahat ve kolay Geçirmenizi Sağlayacağız.

18 Haftalık Bebek
18 haftalık hamilelik ‘te bebeğiniz yaklaşık 16 cm. boyunda ve 150 gramdan daha fazla ağırlıktadır.

 

18 Haftalık Bebek
18 Haftalık Bebek Tahmini boyutu elma kadardır. Bebeğinizin Tahmini Boyu: 16 cm. Bebeğinizin Tahmini Ağırlığı: 150 gr.

18 Haftalık Bebek Gelişimi
Gebeliğin 18. haftasında, bebeğinizin kalbi ve kasları güçlenir. Bu haftadan sonra yapılan ultrasonlar genelde kalp ya da kalbi çevreleyen organlarda herhangi bir yapısal problemin olup olmadığını teşhis eder. Bazı bebeklerde doğuştan kaynaklı kalp sorunları bulunur fakat birçoğu sorunsuz bir şekilde doğar. Neyse ki, ultrasonun böyle bir durumu teşhis etmesi durumunda alınabilecek birçok önlem ve tedavi yöntemi bulunmaktadır. Gebeliğin 18. haftasında, bebeğinizin vücudundaki sinirleri destekleyen bir tür koruyucu bir tabaka olan Miyelin üretimine başlıyor olacaksınız. Bebeğiniz dokuzuncu ay boyunca Miyelin’i üretmeye devam ediyor olacaktır. Artık bebeğinizin genital bölgeleri oluşmuş ve ultrason ile görülebilir hale gelmiştir. Ancak bazı kadınların bunun için gebeliğin 20. haftasına kadar beklemeleri gerekebilir.

18 Haftalık Anne Vücudundaki Gelişmeler
Gebeliğin 18. haftasında, rahminizi göbek deliğinizin hemen orada ya da tam altında hissediyor olabilirsiniz. Rahminizi karnınızın diğer bölgelerinden ayıramıyorsanız, üzülmeyin. Doktorunuz, rahminizin şeklini ve boyutunu tespit edebilecek kadar eğitimlidir ve hatta size rahminizi hissetmenizde yardımcı olabilir. Gebeliğin 18. haftasına kadar yaklaşık 7 kilo almış olabilirsiniz. Bu çok normaldir. Bazı kadınlar daha çok, bazı kadınlar daha az kilo alacaktır.

18 Haftalık Anne Vücudundaki Değişimler
Gebeliğiniz ilerledikçe kendinizi biraz daha fazla konforsuz hissediyor olabilirsiniz. Birçok kadın özellikle bu dönemde uyku problemi yaşar. Konforunuzu arttırmanın en iyi yolu hamile yastığı almanızdır. Gebeliğin bu haftasında uyurken yana doğru yatmak istiyor olabilirsiniz. Yakında ultrasona giriyor olacaksınız. Birçok doktor gebeliğin 18 – 20. haftalarında ultrason önermektedir. Ultrason, bebeğinizin düzgün bir şekilde geliştiğinin garantisini verir ve doktorunuza herhangi bir doğum kusuru ya da potansiyel problem olup olmadığının belirlemesinde yardımcı olur. Doktorunuz bebeğinizin boyutunu, plasentanın konumunu ve göbek kordonunu kontrol edip, bebeğin muhtemel doğum tarihini belirleyecektir. Ultrason randevusunda partnerinizin de yanında olmasını istiyor olabilirsiniz. Bu özel an, birçok ailenin bebeği ile irtibata geçtiği ilk andır. Birçok ultrason muayenesi 20 ile 30 dakika sürer. Bu da, siz ve partnerinizin bebeğinizle irtibatta kalması için iyi bir süredir. Gebeliğin 18. haftasında genelde bebeğin cinsiyeti öğrenilir. Birçok aile bu haberi sabırsızlıkla bekler, böylece hazırlıklar başlayacaktır. Bazı ultrason sonuçlarının yanıltıcı olabileceğini unutmayın. Ultrason teknisyeni bir kız bebeğini tespit ederken, doğumda bir erkek bebek ile karşılıyor olabilirsiniz!. Bebeğinizle ilgili gelecek planları yaparken bunu aklınızda tutun.

Hamileliğin 2.Trimester Dönemin de Yaşanan Fiziksel Değişiklikler
Büyümekte olan karnınıza ek olarak, gebeliğin birçok sürprizleri bulunmaktadır. Yaşadığınız birçok ağrı ve rahatsızlık hissi (sırt ağrısı, bacak ağrısı ve daha fazlası) için gebeliği suçlayabilirsiniz. Ancak gebelik hormonları aynı zamanda o kadar da kötü olmayan değişikliklere katkıda bulunur. Örneğin gebelik süresince saçlarınız çok daha güzel görünebilir. Gebeliğin 18. haftasında saçlarınızın her zamankinden daha sağlıklı ve dolgun göründüğünü fark ediyor olabilirsiniz. Gebelikte daha çok saç üretir, daha az saç dökülmesi yaşarsınız. Saçlarınız daha hacimli olacaktır. Gördünüz mü? Gebelik o kadar da kötü değilmiş !. Hamileliğin 18. haftasında fark edeceğiniz diğer fiziksel farklılık ise hızlı uzayan tırnaklardır. Hayatınızda ilk defa tırnaklarınızı boyayacak kadar güzel uzayan tırnaklarınız olabilir. Bu fiziksel gelişim için gebeliğe müteşekkir olacaksınız. Birçok kadın, gebelikte en çok göğüslerin büyümesini sever. Hamilelik boyunca bir iki beden sutyen kullanmanız çok normaldir. Küçük göğüslü kadınlar için bu harika bir değişimdir. Tüm bu değişiklikler yaşanırken, partnerinizin size daha fazla aşık olduğunu fark edebilirsiniz. Nitekim genelde erkekler yumuşak kıvrımları ve büyüyen göğüsleri sever. Tüm bu fiziksel değişimlerin tadını çıkarın!.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.